Svéráz
Folklorní soubor z Podluží

Více o nás

Svéráz je folklorní soubor mladých nadšenců, kteří milují folklor, tanec, víno a zpěv. Jeho začátek se datuje k podzimu 2011. Založit jej se tehdy rozhodli kamarádi, kteří se znali z folklorních akcí, jako jsou především hody. Soubor, prostřednictvím něhož chtějí rozdávat radost z tance, zpěvu a uchovávání tradic i druhým lidem. Svéráz navštěvují mladí lidé z patnácti okolních i vzdálenějších vesnic České i Slovenské republiky. Zázemí Svérázu poskytla obec Tvrdonice. Zde máme každý týden zkoušky. Nacvičujeme taneční pásma, která se v prvé řadě zaměřují na region Podluží. Věnujeme se ale také tancům z jiných koutů ČR nebo také temperamentního Slovenska.

Kromě tance a zpěvu se věnujeme také teoretickým poznatkům a historii kroje na Podluží. Připravujeme a pořádáme přednášky o Podluží, výrobě i přípravě místních krojů, které v lidech vzbuzují nemalý zájem. Spolupracujeme s malérečkami, švadlenkami a dalšími nadšenými folkloristy, kteří se nám rádi s ochotou nestraní předat své zkušenosti a moudra.

Pro svůj název jsme si propůjčili označení lidového ornamentu, který je tak typický pro Podluží. Můžete ho vídat na „žůdrech“ u některých starších domečků.

ornament svérázSvéráz je označení pro specifický druh ornamentu, s jehož určitým druhem se může pyšnit jen Podluží. I když spočívá v pravidlech užívání čtyř základních barev (červená, žlutá, zelená, modrá), dokáže nám nabídnout neuvěřitelnou škálu možností, a tím dává takto zdobeným předmětům dokonalou jedinečnost. Řídí se zejména vkusem a dovedností lidové malérečky, která tyto geometrické a rostlinné vzory ovládá. Nenajdete skoro dvou stejně zdobených věcí na celém Podluží. Svéráz na Podluží se může chlubit neobyčejnou pestrostí a bohatstvím vzorů. Jaké to bohatství, jaká to pastva pro oči!

© 2014 www.fssveraz.eu kontakt
english-flag facebook-ico
To Top